Архангелова задушница
Архангелова задушница е една от три най-големи задушници през годината. Отбелязва се първата събота преди Архангеловден и във всеки православен храм се извършва обща панахида за починалите, отправят се молби за душите на мъртвите и се пали свещичка. Българските православни традиции отреждат, че на този ден се ходи на гроба на починалите близки, почистват се, кади се с тамян, носят се цвета, прелива се с червено вино.
Традиции в миналото
Три са големите православни задушници – Черешова, Месопусна и Архангелова. Наричана е още “мъжка задушница”, защото е посветена на загиналите бойци. Нашите баби и дядовци са почитали изключително много Архангелова задушница и са отдавали почит на мъртвите. Затова и на тази задушница са се правели общи трапези в гробищния парк, на които са се поставяли седем различни ястия. Ако видели дребно летящо насекомо около трапезата, хората вярвали, че душата на мъртвия е дошла. Също така първата хапка се е оставяла на земята, както и първата глътка вино.
Раздава се за бог да прости не само сред семейството и близките, но и сред съседите и случайните дошли на гробища. Раздава се традиционно варено жито, пита , вино, плодове, сладкиши и бонбони. На трапезата задължително трябва да присъстват ястия от агнешко или пилешко месо.
Сутринта рано хората отивали в църквата за заупокойна молитва, а след това се отправяли към гробищата. Там най-възрастната жена пали свещ и тамян, с който се кади. След това прелива с червено вино гроба, като започва от главата на покойника. След това прелива с вода. Най-сетне иде време за храната – оставя парче от питата, вареното жито, сготвеното месо, приготвените сладкиши, плодове и др. Задължително е на гроба на починалия да се занесе любимото му приживе ястие.
След това се слага общата трапеза, на която всеки слага от обредните ястия, любимите ястия на покойниците, а присъстващите разказват истории и славят паметта на покойниците.
Този ден е добре да се вършат добри дела, да се проявява милост, за да се измоли милост и от Господ. Хубаво е да се дарят дрехи, пари, икони на нуждаещи се.
Рецепта за варено жито
1/2 кг. грухано жито
1 ч.ч. захар
1 ч.ч. смлени орехови ядки
1/4 ч.л. сол
2 с.л. счукан сух хляб
1 ч.л. канела
Житото се изчиства и измива добре. Залива се с вода, колкото да го покрие. Добавя се солта и се вари на бавен огън, докато водата не изври. От време на време се бърка.
След извиране на водата, тенджерата се завива плътно с парче плат, тензух, одеяло и се оставя за 2-3 часа. След като мине това време, житото се изсипва върху голяма памучна кърпа, разстила се и се оставя за още час.
Изсипва се в голям съд, и се поръсва обилно с пудра захар, по късно при подавката се разсипва в по малки съдове.
Питка
1 кг. Брашно
150 мл. Вода или прясно мляко
2 ч. л. Захар
30 гр. Жива мая
1 ч. л. Сода бикарбонат
400 гр. Кисело мляко
1 ч. л. Сол
1 бр. Яйце ( за намазване )
Размивате маята в топлата вода ( или мляко) със захарта и 1 с. л. брашно и оставяте да шупне. През това време пресейте брашното със солта и содата. Разбийте киселото мляко, добавете към него втасалата мая и изсипете при брашното. Замесете рядко тесто и измесете със съвсем малко брашно колкото да не лепне. Слагате в намазнената и набрашнена тава, надупчвате с вилица. Намазвате отгоре с 1 разбито яйце. Печете 50 минути на 180 градуса в средата на фурната .
Рецепта за пиле за задушница
Рецептата е лесна и бърза, така че да не ви се налага да отделяте време и усилия. Добре измийте цяло пиле, изцедете го и го подсушете. В тава изсипете пакет сол (за предпочитане морска) и върху него сложете пилето, насечено на парчета. Печете на 200 градуса и до 1 час ще имате вкусно и крехко, печено пиле.
Автор: Валентин Попов